به وبسایت رسمی دادپویان(دادمحور) خوش آمدید
خیابان شریعتی ، خیابان خواجه عبدالله انصاری ، پلاک160
ایران ، تهران

دپارتمان امور پزشکی و ورزشی

دپارتمان حقوق ورزشی

وقتی سخن از حقوق ورزشی است، منظور مجموعه قوانین و مقرراتی است که بر مجموعه اشخاص حقیقی و حقوقی دخیل در فضای ورزشی یا مرتبط با آن حاکم می باشد. این موضوع شامل فدراسیون ها، ورزشکاران، باشگاهها، مربیان، پزشکان ورزشی، تولیدکنندگان لوازم و تجهیزات ورزشی، سازمانها و نهادهای نظارتی حل اختلاف و به طور کلی همه عوامل دست اندرکار ورزش می شود.

صرف نظر از مقررات خاص حاکم بر حوزه ورزش، حتی در محدوده فعالیت های عمومی این بخش نیز شر ایط ویژه ای حاکم است. با توجه به این موضوع، ارائه خدمات حقوقی چه در بخش های تخصصی و چه در بخش عمومی، مستلزم شناخت دقیق و عمیق از فضای ورزشی در داخل کشور و در صحنه بین المللی می باشد.

در دپارتمان حقوق ورزشی، وکلای با تجربه در حوزه حقوق ورزشی با بهره گیری از همکاران داوران CAS، پاسخگوی تمام نیازهای فضای ورزشی کشور در داخل و عرصه های بین المللی هستند.

خدمات ما در این بخش از جمله شامل موارد ذیل است:

– انعقاد قراردادهای حوزه ورزش از جمله تبادل و انتقال ورزشکاران، به کارگیری مربیان و مسولان و کادر فنی تیم ها

– تخلفات انضباطی، خطاهای ورزشی، نقض تعهدات قراردادی و مسئولیت های ناشی از آن

– حقوق مادی،معنوی و مالکیت باشگاهها

– مسئولیت ناشی از  نقص یا عیب محصولات و تجهیزات ورزشی

دپارتمان حقوق پزشکی

با توجه به تنوع حوزه های پزشکی و به تبع آن رشد روز افزون قوانین پزشکی و دعاوی ناشی از آن، نیاز به  وجود مشاوران حقوقی و وکلای متخصص در این زمینه به وضوح احساس می گردد.موسسه حقوقی دادپویان ( دادمحور) با به کارگیری دانش وکلای خبره خود، تیمی متخصص خود را گرد هم آورده تا بتواند خدمات ویژه ای را در زمینه حقوق پزشکی به اشخاص،مراکز درمانی و اعضای محترم جامعه پزشکی ارائه کند.

این دعاوی طیف وسیعی از دعاوی شامل دعاوی مدنی و دعاوی ناشی از مسئولیت مدنی، جرایم پزشکی، تخلفات انتظامی پزشکان را در بر می گیرد.

تخلفات جزایی و انتظامی پزشکان دو مفهوم متمایز بوده و از جهات عدیده ای با یکدیگر تفاوت دارند، خطای انتظامی نقض تکالیفی است که به موجب مقررات صنفی وضع شده است، درحالی جرم،فعل یا ترک فعلی است که قانونگذار برای آن مجازاتی  در نظر گرفته باشد و از طرف شخص مسئول ارتکاب می یابد.

مهمترین تخلفات پزشکان و آثار آن:

1- سهل انگاری در انجام وظیفه و عدم رعایت موازین علمی، شرعی و قانونی

2-افشا نمودن اسرار و نوع بیماری

3- انجام اعمال خلاف شئون پزشکی

4- جذب بیمار از طریق تبلیغات گمراه کننده 

5- فریفتن بیمار

مهمترین جرایم ناشی از اعمال پزشکی:

در این نوع جرایم علاوه بر شخصیت مرتکب که به حرفه پزشکی اشتغال دارد، فعل زیانبار باید یک عمل پزشکی و درمانی تلقی شود برخی از مهمترین جرایم ناشی از اعمال پزشکی عبارتند از:

1- ارتکاب قتل عمد 

2- صدمات بدنی و قتل ترحم آمیز

3- سقط جنین 

4- ارائه گواهی خلاف واقع قبل از ازدواج

5- عدم درمان به موقع بیمار

6- خودداری از کمک به مصدومان

7- ربودن یا مخفی کردن طفل تازه متولد شده

موسسه حقوقی دادپویان ( دادمحور) با تجارب گوناگون خود و حضور در دادگاه ها و دادسرای ویژه رسیدگی به جرایم پزشکی و همچنین سازمان نظام پزشکی آماده مشورت تخصصی و حضور در مراجع قانونی می باشد.