به وبسایت رسمی دادپویان(دادمحور) خوش آمدید
خیابان شریعتی ، خیابان خواجه عبدالله انصاری ، پلاک160
ایران ، تهران

دپارتمان مالکیت فکری و امور ثبت شرکت ها

حق مالکیت بشر بر اموال فکری خود که از جنس دارایی های ملموس و فیزیکی مثل خودرو، زمین و ساختمان نمی باشند از دیرباز در متون حقوقی و قوانین آمده است. 

حقوق فکری اشاره به مالکیت نسبت به ابداعات و دستاوردهای ذهنی افراد دارد و به دو شاخه تقسیم می شود: حقوق مالکیت ادبی و هنری و حقوق مالکیت صنعتی. حقوق مالکیت ادبی و هنری شامل حمایت از آثار ادبی مانند رمان، شعر، نمایشنامه، موسیقی و آثار هنری اعم از نقشه ها، نقاشی ها، عکسها و مجسمه ها و طرحهای معماری می باشد. حقوق مالکیت صنعتی نیز شامل مواردی همچون حمایت از اسرار تجاری، علائم تجاری، طرحهای صنعتی و اختراعات است.

مالکیت فکری مانند هر حق دیگری به صاحب خود اعم از شاعر، نویسنده، مخترع و مالک علامت تجاری یا طرح صنعتی این حق را می دهد که ضمن بهره مندی از منافع و مزایای اثر خود مانع استفاده بدون اجازه دیگران از اثر خود گردد و اگر فردی بدون کسب اجازه از صاحب اثر فکری ادام به استفاده از اثر او نماید ملزم به جبران خسارت صاحب اثر و مشمول تعقیب کیفری و مجازات است.

ویژگی های آثار فکری و افشاء نمودن آنها به راحتی امکان سوءاستفاده دیگران از حقوق صاحب اثر را فراهم می نماید و صاحبان آثار فکری این امکان را ندارند که به طور دائم اثرشان را رصد نموده و در صورت نقض آن به سرعت مطلع شوند تا زمان انجام اقدامات قانونی را از دست ندهند و از طرفی تخصصی بودن مباحث حقوق مالکیت فکری ایجاب می نماید که اگر صاحبان آثار فکری بخواهند جهت پیشگیری از نقض آثار خود و سپس جلوگیری از ادامه اقدامات ناقض و مطالبه خسارت اقدام نمایند نیاز به برخورداری از کادر مجرب حقوقی و وکلای متخصص در این زمینه دارند.

موسسه حقوقی دادپویان دادمحور با بکارگیری وکلای متخصص و متعهد امکان ارائه خدمات تخصصی در حوزه کلیه دعاوی مالکیت فکری را فراهم نموده است و خدمات آن در این خصوص شامل موارد زیر می گردد:

1.ثبت علائم تجاری، طرح های صنعتی، اختراعات و اقامه دعوای ابطال گواهینامه های ثبت شده در موارد مذکور

2.ثبت آثار ادبی و هنری و اقامه دعوای ابطال گواهینامه ثبت اثر

3.دفاع در دعاوی اقامه شده علیه صاحبان آثار فکری

4. تنظیم قراردادهای انتقال حقوق فکری

5. مشاوره حقوقی در کلیه موارد مرتبط با موارد بالا

با توجه به اینکه امروزه انجام فعالیتهای تجاری در قالب شرکتهای تجاری  انجام می گردد و ثبت یک شرکت باید منطبق با قانون و با رعایت اصول و مبانی حقوقی انجام گردد برای ثبت یک شرکت تجاری که می خواهد سرمایه هنگفتی را در جهت انجام فعالیتهای اقتصادی درگیر نماید نیاز به استفاده از مشاوره حقوقی و وکلای مجرب در این زمینه است.

ثبت هریک از انواع شرکتهای تجاری و موسسات غیر تجاری نیازمند ارائه اسناد و مدارکی ست که تنظیم صحیح و قانونی این مدارک خود بخش مهمی از مقدمات ثبت شرکت است.قبل از اقدام در جهت ثبت یک شرکت اشخاص باید با توجه به هدفشان از ثبت شرکت و ریسک های موجود انتخاب مناسبی در خصوص نوع شرکت داشته باشند که این امر بدون داشتن تجربه و تخصص لازم در این حوزه مقدور نمی باشد. 

همچنین پس از ثبت هر شرکت مسائل و مشکلات حقوقی متعددی بروز می کند که برون رفت از هریک منوط به طرح دعاوی تخصصی می باشد مانند دعوای ابطال معاملات مدیران شرکت، دعوای انحلال شرکت و دعوای ابطال صورتجلسه هیات مدیران یا مجمع عمومی.

لذا با توجه به ریسک های موجود در ثبت یک شرکت تجاری و موسسه غیر تجاری و تبعات آن بدون داشتن وکلا و مشاوران حقوقی متبحر موسسه حقوقی دادپویان دادمحور در این حوزه مشاوره های حقوقی تخصصی ارائه مینماید و در صورت نیاز موکلین وکلای مجرب در این حوزه را دخیل میکند.