به وبسایت رسمی دادپویان(دادمحور) خوش آمدید
خیابان شریعتی ، خیابان خواجه عبدالله انصاری ، پلاک160
ایران ، تهران

دپارتمان حقوق ساخت و ساز

حقوق ساخت و ساز و پیمانها : اهمیت و نقش مکاتبات در روابط بین کارفرمایان و پیمانکاران و مشاوران پروژه ها و قراردادها بر هیچ فرد دانایی پوشیده نیست . بدین توضیح که فارغ از اینکه طرف مکاتبات ، مشخصا باید چه کسی باشد؛ و یاچه ارگان و دستگاهی باشد ؛ نوع و روش مکاتبه نیز دارای اهمیت به سزایی است . بسیار دیده ایم که طرفین یک قرارداد و یا یک پیمان ، نامه ها و مکاتباتشان ، در ابتدای پروژه و قرارداد ، بسیار دوستانه و پر از کلمات و اصطلاحات تعارف گونه بوده و پس از مدتی ، همین سبک نوشتاری دوستانه ، تبدیل به خصمانه و کنایه آمیز و بعضا توام با تهدید و تحریک طرف مقابل می گردد .
لذا نقش مکاتبات در پروسه یک پیمان و قرارداد ، صرفنظر از تعریف ، تعیین و تبیین دقیق جایگاه دو طرف و آشکار نمودن حدود و ثغور دو طرف نسبت به حقوق و تعهداتشان، زیر بنای اصلی ادعا های ( claim) دو طرف بوده و همین مکاتبات به ظاهر ساده و کم ارزش ، نقش بسیار سازنده و ارزنده ای در موفقیت و یا شکست یک یا هر دو طرف طرف ، در خصوص ادعاها و اختلافات قراردادی ایشان ایفا می نماید . چه بسا یک نامه مهم و هدفمند کارفرما و یا پیمانکار ، در مقطع زمانی خاصی ، باعث پیروزی یک طرف و نتیجتا شکست سنگین طرف مقابل در ادعای مطروحه علیه طرف مقابل باشد.
در این برهه زمانی ، ما توانستیم بین حقوق و مهندسی ، پیوندی ناگسستنی ایجاد نماییم که حاصل آن تشکیل دپارتمان حقوق ساخت و ساز و پیمان می باشد . ساده ترین نوع پیمان و قرارداد مربوط به یک پروژه بسیار کوچک، اگر توسط یک حقوقدان مجرب و کارآزموده کنترل و بررسی نشود ؛ چندین برابر مدت اجرای همان پروژه، در پروسه و کش و قوس محاکم قضایی درگیر و اسیر شدهو چه بسا اینکه هدف از اجرای پروژه و قرارداد، اگر منتفی نشود؛ حداقل به هدف واقعی خود از حیث زمان اجرا و بهره برداری دست نیابد .

به قول یکی از برزگان حوزه ساخت و ساز ، مهندسین و معماران عزیز و تلاشگران این سرزمین، متخصصینی هستند که مواد بی جان در طبیعت را برای استفاده بهتر و رفاه بشر به کار می برند و این فرایند پیچیده، قطعا پیچیدگی حقوقی را در پی داشته و رژیم حقوقی خاص خود را دارد. زمانی قرارداد ها صرفا دو طرف داشت و پیچیدگی قرارداد ها همانند بیع و اجاره محدود به روابط بایع و مشتری و موجر و مستاجر می شد .
اکنون با وجود قرارداد های پیچیده پیمانکاری و حوزه ساخت و ساز و صنعت احداث، نقش مهندس مشاور، مدیر طرح ، کمیته مدیریت مشترک، مدیر کارگاه، ناظر مقیم و امثالهم همگی قابل بحث و تجزیه و تحلیل می باشد که هر کدام، ظرافتها و مختصات خاص خود را دارد که در حوزه اجرا، عمدتا اختلافاتی را بین اشخاص بوجود می آورد و حل و فصل اختلافات گریز ناپذیر است .

حقوق ساخت و ساز ، حقوق مهندسی ، حقوق صنعت احداث و هر واژگان و اصطلاحاتی که دو حوزه مهم و ارزشمند حقوق و مهندسی را به هم نزدیک و یا مرتبط می سازد؛رشته ای مستقل جهت تربیت یک دانش آموخته نبوده و در دانشگاهها نیز نه تنها وجود ندارد بلکه، به عنوان واحد های اختیاری نیز برای هر دو رشته حقوق و مهندسی نیز تعیین و تدریس نمی شود .


حقوق ساخت و ساز

 

شاید شما ارجمندان که نوشتار فوق را مطالعه فرمودید؛ این سوال برایتان پیش آید که رشته مهندسی ، دارای انواع بیشماری است و بی شک ، پرداختن به همه گونه ها و اجزای دانش مهندسی از منظر حقوقی اگر نا ممکن نباشد ، بسیار سخت و دشوار باشد .

در این دپارتمان، ما ، نه مسئولیتهای حقوقی ، قراردادی و انتظامی مهندسین را پیش خواهیم برد و نه جنبه های نظری و تئوریک حوزه ساخت و ساز و پیمان را . بلکه تاکید و تلاش و توجه ما ، معطوف به جنبه های حقوقی و فنی و مهندسی ( البته جنبه های عملی) پیمانها و قرارداد های عمرانی وغیر عمرانی بوده که عمدتا در بر گیرنده تجربیات و آموزه ها و کسب مهارتها چه در سطح کارگاهی و اجرایی و چه در سطح دعاوی و حل و فصل اختلافات در محاکم و عمدتا داوری ها ( سازمانی و موردی) می باشد .
پس ، در کنار داشتن یک دفتر فنی خوب ، مدرن و کارآمد، بهره گیری از خدمات ، تجربیات و راهکارهای تیم حقوق مهندسی دپارتمان و موسسه حقوقی دادپویان داد محور، امنیت حقوقی برای شما بزرگواران به ارمغان خواهد آمد .

خدمات قابل ارائه به هموطنان و شاغلین در حوزه ساخت و ساز و پیمانها و به طور کلی حوزه صنعت احداث:

*- مشاوره حقوقی و فنی مهندسی با رویکرد پیشگیری از بروز اختلاف و ارائه راهکار و مدیریت ادعا ( claim management) در پرونده ها و پروژه های عمرانی و غیر عمرانی ، دولتی و غیر دولتی .
*- بررسی گردشکار و مکاتبات بین کارفرما ، مشاور و پیمانکار و سایر عوامل اجرایی .
*- یکسان سازی و مستند سازی پیمانها ، پروژه ها و قرارداد ها .
*- شرکت در جلسات حل اختلاف کارفرمایان و پیمانکاران و طرح ادعا و پاسخگویی به سوالات در راستای حفظ حقوق متقاضیان و موکلین .
*- قبول وکالت و دفاع در پرونده های پیچیده حوزه ساخت و ساز پیمانهای عمرانی و غیر عمرانی و دعوای مرتبط با نشریه 4311 و طرح ادعا . قبول داوری و وکالت در داوریهای این قبیل پرونده ها اعم از شورای عالی فنی ، داوری های موردی و سازمانی.
تدوین : محمد علی میرزائی کیا . وکیل پایه یک دادگستری .